(پم?سانتريفيوژ(گريز از مرکز
 

بطور كلی عمل انتقال مایعات در كارخانه‌ها به وسیله‌ی پمپ‌ها انجام می‌گیرد و بر این اساس از پمپ‌های سانتریفوژی، بطور گسترده‌ای در صنایع لبنی استفاده می‌شود.

 دلیل این امر ارزان‌تر بودن قیمت، سادگی عملكرد، شرایط سهل‌تر نگهداری و همچنین قابلیت تطبیق آن، برای عملیات‌‌های مختلف می‌باشد.

پمپ گریز از مركز تشكیل یافته از یك بخش چرخشی در قسمت اصلی و یك محفظه نگهداری و یك بخش الكتریكی است. این بخش‌ها نیز خود از چندین قسمت تشكیل شده‌اند كه در آن مواد مایع از كانالهای مختلف عبور داده می‌شوند.

اصول پمپ‌كردن بدین صورت است كه مایع پس از ورود به داخل پمپ‌ به سمت مركز پره‌ها هدایت می‌شود ودر قسمت محفظه پرده‌ها چرخش می‌نماید. در اثر نیروی گریز از مركز، مایع با سرعت بالا از مركز پره‌ها، وارد مسیر بدنه می‌شود، در آنجا سرعت بالا تبدیل به فشار شده و مایع با فشار بالا پمپ را ترك می‌نماید.

برای پمپ كردن مایع‌هایی با ویسكوزیته نسبتا پایین كه لزوم انجام عملیات ملایم در آنها وجود ندارد، می‌توان از پمپ‌های سانتریفوژی استفاده نمود.

 
 
   
 
 
 
     
 
 

اطلاعات بیشتر...

سرویسها

 
     
     

س?#1587;تمهای غشا?#1740;

     
 


تكنولوژی غشایی یك روش ارتقاء یافته برای جداسازی مواد در سطح مولكولی ویونی می‌باشد. این روش بر اساس عبور مواد از میان صافی‌ها صورت می‌گیرد.

مراحل جداسازی از قبی?UF و RO درحال حاضر به عنوان مراحل جدید در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 این مراحل به عنوان مراحل جدید با روش‌های قدیمی و سنتی از قبیل تبخیر، تقطیر و جذب مورد استفاده واقع می‌شوند.

در حقیقت صافی كردن قدیمی و مرسومی كه با صافی‌های معمولی انجام می‌شود،‌ معمولا برای جداسازی ذرات معلق بزرگتر از 10میكرون قابل استفاده می‌باشند. در حالیكه صافی‌های غشایی ?#1740;‌توانند، مواد را با اندازه مولكولی بسیار كمتر جدا نمایند.

بطور كلی محلو‌هایی كه در پشت غشاها جریان می?#1740;ابند، مواد برگشتی یا ?#1601;از ماندگار?(Retentate)، نامیده می‌شوند.

آنچه از آن عبور ?#1740;?#1606;ماید، پساب (Permeate) یا ?#1601;ازعبوری?محسوب می‌گردد.

یكی از كاربردهای رایج فراپالای? (UF)، استفاده از آن برای تغلیظ شیر به منظور تولید پنیر می‌باشد.

 در این زمینه جنبه‌های اقتصادی فرآیند (افزایش راندمان)، عامل اصلی بكارگیری این سیستم بوده است ولی به ?#1585; حال ارزش تغذیه‌ای محصول نیز با استفاده از این روش بهبود می?#1740;ابد، زیرا پروتئین‌های آب پنیر، درون بافت پنیر حفظ می‌شوند.

 

پروتئین تغلیظ شده آب پنیر كه با استفاده از فرآیند فراپالایش از آب پنی? (Whey)  تولید می‌شوند با درصدهای مختلف پروتئین، دارای خواص كاربردی زیادی می‌باشند.

این خواص، استفاده از كنسانتره‌های پروتئینی آب پنیر را در فرمولاسیون فرآورده‌های غذایی مقدور می‌سازد.

 
 
   
 
 
   
   
 
     
 

اطلاعات بیشتر...

سرویسها

 
     
  قب?#1740;

بع?#1740;

 
فارسی - English